SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bägare 16358098
nr 1635 8098
Bägare
silver, Daniel Lundström (1751-1789), 1700-tal, otydliga stämplar. Höjd: 8 cm, vikt: 55g ca
måndag 12 augusti 2024
kl 19:02:22
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver